Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie

10.02.2013

Klasa sportowa o profilu zapaśniczym

Sportowa wizytówka SP 342 w Warszawie!

Klasa sportowa o profilu zapaśniczym została powołana do życia we wrześniu 2013 roku i jest odpowiedzią na bardzo duże zainteresowanie zapasami uczniów Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. J.M. Szancera w Warszawie oraz uczniów z innych białołęckich szkół podstawowych. Profil zapaśniczy to w pewnym sensie innowacja pedagogiczna ponieważ klasa sportowa o takim profilu jest jedyną na terenie Warszawy i jedną z nielicznych w Polsce.

Początek tworzenia klasy był trudny ponieważ trzeba było „odczarować” wśród rodziców obraz dyscypliny sportu zapasy oraz przekonać ich, że to bardzo ciekawy trening, dużo gimnastyki i akrobatyki oraz możliwość nabycia praktycznych umiejętności samoobrony, które przydają się w życiu codziennym. Szczególnie dotyczyło to rodziców dziewcząt. Ku wielkiemu zadowoleniu podań o przyjęcie do klasy sportowej było więcej niż miejsc w związku z tym w wyniku procedury kwalifikacyjnej do klasy zostało przyjętych 26 uczniów(11 dziewcząt i 15 chłopców).

Uczniowie klasy sportowej oprócz czterech ustawowych godzin wychowania fizycznego realizują też szkolenie w dyscyplinie sportu zapasy w wymiarze sześciu godzin tygodniowo. Nakłada to na dzieci obowiązek większej mobilizacji i planowania czasu ponieważ uczniowie tej klasy mają w tej sytuacji więcej godzin dydaktycznych niż rówieśnicy. Na początku ciężko było pogodzić sport z nauką, ale w chwili obecnej młodzi sportowcy radzą sobie z tym znakomicie. Ogromna w tym zasługa Dyrekcji SP 342 oraz  wychowawcy klasy Pani Katarzyny Alberskiej oraz nauczyciela wychowania fizycznego w klasie 4s Pani Agnieszki Rogowskiej.

Tematyka zajęć sportowych jest na tyle bogata, że bardzo widoczny staje się ciągły progres w podnoszeniu umiejętności sportowych. Bogactwo treningu zapaśniczego  w gry i zabawy ruchowe, gimnastykę, akrobatykę, zabawy z mocowaniem oraz  zabawy terenowe wpływa na rozwój młodego organizmu. Już niedługo uczniowie klasy sportowej będą reprezentowali szkołę w zawodach nie tylko zapaśniczych ale również w innych dyscyplinach sportu, ponieważ okazuje się, że zapasy to fantastyczna baza wyjściowa do innych dyscyplin sportu.

Powodzenia!