14.03.2013

5a,5c i 5f w Miejskim Zakładzie Oczyszczania w Pruszkowie

Dnia 13 marca 2013 roku uczniowie klasy 5a,5c oraz 5f wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Miejskiego Zakładu Oczyszczania w Pruszkowie. Wycieczka była zrealizowana w związku z  prowadzonymi w szkole zajęciami z  programu  Comenius  „Is it Waste or Money.? Po przyjeździe na miejsce zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią kierownik sortowni i następnie podzieleni na trzy grupy. Pierwsza grupa udała się do sortowni śmieci-centrum całego zakładu. Uczniowie mieli okazję zobaczyć, w jaki sposób  ogólne  śmieci komunalne podlegają sortowaniu  na poszczególne surowce tj.:  papier, karton, folię aluminiową oraz butelki plastikowe pet w celu  ich recyklingu i ponownie wykorzystaniu na inne produkty użyteczne Uczniowie dowiedzieli się , że proces odzyskiwania śmieci jest wieloetapowy . W procesie sortowania biorą udział pracownicy zakładu, zaś cała obróbka i przygotowanie do sprzedaży  dokonywana jest  przez specjalne maszyny . W tym czasie druga grupa została zaproszona do obejrzenia kilku filmów edukacyjnych na temat przetwarzania ponownego śmieci i czasu ich  rozkładu. Dzieci dowiedziały się, że każdy mieszkaniec dużego miasta produkuje dziennie 1 kg śmieci , natomiast każdy śmieć potrzebuje setek lat , aby się rozłożyć np. torebka foliowa 300 lat. Ostatni grupa zwiedziła punkt selektywnej zbiórki śmieci, gdzie każdy mieszkaniec może przywieść i zostawić np. sprzęt elektryczny,  odpady zielone, budowlane , papier, opony itp. MZO w Pruszkowie jest jednym z najnowocześniejszych w Polsce. Nowością przedsiębiorstwa  jest przetwarzanie odpadów komunalnych na paliwo alternatywne, które jest bardzo kaloryczne i  tańsze. Na koniec wycieczki uczniowie otrzymali foldery, w których zapisane zostały zasady ekologicznego  stylu życia. Serdecznie dziękujemy dyrekcji i pracownikom MZO Pruszków za umożliwienie zwiedzania zakładu i pożyteczną lekcję.
Małgorzata Wrzosek-Niedziółka