24.03.2013

Jajka Fabergé w klasie VI d

Jajka Faberge, zwane też jajkami carskimi to małe dzieła sztuki złotniczej. Ich nazwa pochodzi od nazwiska Petera Carla Faberge carskiego złotnika z czasów Aleksandra III Romanowa.  Były wykonywane ze złota, srebra, kamieni szlachetnych, kości słoniowej, masy perłowej.  Pierwsze jajko wielkanocne w pracowni Fabergé powstało w 1884 roku, na zlecenie Aleksandra III, jako prezent dla żony cesarza - Marii. Do czasów współczesny zachowały się 42 jaja Faberge. Najdroższe z nich zostało sprzedane za 13,5 mln dolarów. Do zdobienia „jajek Faberge" klasa VI d, 15 marca 2013 roku nie stosowała tak drogich materiałów, jak nadworni złotnicy, ale nasze jajka były równie piękne i z pewnością dla obdarowanych rodziców, bezcenne. Młodzi artyści włożyli w swoją pracę wiele serca i zaangażowania. Własnoręcznie udekorowane „jajka Faberge" będą miłym akcentem na wielkanocnym stole.
Renata Wasilewska