Szancerowski Rok Jubileuszowy w Szkole Podstawowej nr 342 w Warszawie

Szancerowski Rok Jubileuszowy

24.10.2021

Kapsuła czasu - dla przyszłych pokoleń

kapsula_czasu W tym roku szkoła obchodzi swój jubileusz.  
30 lat temu pierwsi uczniowie zasiedli w nowych szkolnych ławkach. Jak wtedy wyglądał świat, jaka była szkoła – wiemy z różnych źródeł. Możemy pooglądać zdjęcia z kroniki lub poczytać o ważnych wydarzeniach z życia szkoły.  
A jak będzie wyglądał świat za kolejnych 30 lat? To nasz pomysł i inicjatywa dla potomnych.  
 
Kapsuła czasu jest wynalazkiem z XIX wieku. To trwały pojemnik, w którym można zamieścić coś przeznaczonego do odkrycia i zbadania w przyszłości.
 
W 30 roku działalności Szkoły Podstawowej im. Jana Marcina Szancera w Warszawie chcemy przygotować kapsułę czasu dla kolejnych pokoleń po następnych trzydziestu latach.
 
Zamieścimy w niej dwa rodzaje naszej twórczości, które w naszym odczuciu mogą być cenne i ciekawe dla przyszłych generacji.
 
Młodsi uczniowie wykonają rysunki.  
Prace będą przedstawiały naszą szkołę dzisiaj oraz szkołę w przyszłości. Fascynujące będzie sprawdzenie tego, czy wyobrażenia dzieci sprawdziły się i czy szkoła z ich rysunków będzie przypominała tę w 2051 roku. Twórcy tych prac będą mieli wtedy prawie 40 lat! 
 
Uczniowie starszych klas napiszą listy.  
Będą mogli opowiedzieć w nich, jak wygląda świat w 2021 r. i jak wygląda szkoła, do której uczęszczają. Ich również poprosimy o opisanie szkoły przyszłości. Czy będą to wyobrażenia godne scenariusza na film fantastycznonaukowy? Które przewidywania sprawdzą się? Tego dowiemy się dopiero po otwarciu kapsuły.  
 
Kapsuła pozostanie w szkole. Dyrektor będzie wiedział o miejscu jej przechowywania, aby w odpowiednim czasie można było dokonać otwarcia.  
 
Żywimy nadzieję, że będzie to nie tylko niezwykły prezent w 60 roku istnienia Szkoły, ale również sposób na to, aby pamięć o nas, społeczności szkoły z 2021 roku, w taki sposób przetrwała.