Projekt: WawaCraft

O projekcie

Projekt WawaCraft jest odpowiedzią na urozmaicone i atrakcyjne lekcje z wykorzystaniem narzędzi platformy Eduwarszawa.pl, która skupia obecnie ponad 200 tys. użytkowników – stołecznych uczniów i nauczycieli. W projekcie WawaCraft uczestniczyło blisko 140 warszawskich, samorządowych szkół i placówek, ponad 330 nauczycielek i nauczycieli oraz ponad 10,5 tys. uczennic i uczniów.
Minecraft: Education Edition używają nauczyciele na całym świecie. Funkcja gry wieloosobowej z bezpiecznymi kodami dołączania umożliwia uczniom i nauczycielom współpracę, tworzenie i wspólne rozwiązywanie problemów w środowiskach edukacyjnych oraz na dedykowanych platformach.

O konkursie

Głównym celem konkursu jest rozwijanie kompetencji cyfrowych nauczycielek i nauczycieli oraz uczennic i uczniów na platformie Eduwarszawa.pl, z wykorzystaniem edukacyjnej wersji gry Minecraft. Dodatkowe cele to twórcza praca zespołowa oraz urozmaicenie i zwiększenie atrakcyjności zajęć szkolnych poprzez tworzenie własnych map edukacyjnych.
Projekt WawaCraft został przygotowany z wykorzystaniem miejskiej platformy cyfrowej eduwarszawa.pl we współpracy z Microsoft Polska i MindCloud. Do udziału w programie Warszawa zaprosiła nauczycieli i uczniów (w wieku 10-16 lat) ze stołecznych samorządowych szkół i placówek oświatowych, którzy chcieli wykorzystać grę Minecraft: Education Edition w nauczaniu zdalnym i stacjonarnym w różnych przedmiotach.
Uczestnicy otrzymują pakiet map i scenariuszy lekcji o tematyce varsavianistycznej, a także z zakresu informatyki, chemii, nauk ekologicznych czy innych związanych z przedmiotem nauczania. Nauczycielom, którzy wyrażą chęć poprowadzenia zajęć dla swoich uczniów z użyciem Minecraft, zapewniamy tematyczne szkolenia online oraz wsparcie ekspertów przez cały czas trwania projektu. Zwieńczeniem projektu będzie konkurs dla zespołów szkolnych (nauczyciel + grupa uczniów). Zespoły będą miały za zadanie stworzenie własnych map edukacyjnych. Wyróżnione prace zostaną nagrodzone i udostępnione jako materiał dydaktyczny dla warszawskich placówek edukacyjnych.

Harmonogram

• listopad – grudzień – realizacja zajęć szkolnych z użyciem Minecraft: Education Edition (wykorzystanie udostępnionych map edukacyjnych oraz tworzenie własnych)

• styczeń – luty – ogłoszenie konkursu dla maksymalnie 6-osobowych zespołów szkolnych (5 uczniów i nauczyciel), na stworzenie map edukacyjnych w czterech obszarach tematycznych:
    EkoCraft - mapy dotyczące zrównoważonego rozwoju Warszawy
    SzachoCraft – mapy dotyczące szachów
    HistoCraft – mapy dotyczące historii Warszawy
    FuturoCraft  – mapy związane z wizją przyszłości inspirowanej twórczością Stanisława Lema

• do 28 lutego – nadsyłanie prac konkursowych

• do 8 kwietnia – rozstrzygnięcie konkurs