Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie aktualności szkoły podstawowej nr 342

Aktualności

01.03.2023

Wizyta uczniowska w Cardiff

W ramach prac nad realizacją projektu DORIS – doskonalimy i łączymy cyfrowo szkoły w dniach 5-10 lutego 2023 r. odbyła się wizyta uczniowska przedstawicieli szkół partnerskich w Cardiff w Walii. Przedstawicielami społeczności szkolnej byli uczniowie klasy dwujęzycznej 7A i 8B –Aleksandra Hebdzińska, Natalia Murawska, Igor Kwas oraz Cezary Marciński, którzy byli pod opieką Pani Anny Stec oraz Pani Barbary Zawiszy.
Nasza podróż rozpoczęła się w niedzielę 5 lutego na lotnisku im. Chopina. Z Warszawy polecieliśmy do Londynu, a ze stolicy Wielkiej Brytanii do Cardiff pojechaliśmy pociągiem.

CardiffCardiff – to miasto ze statusem city w Wielkiej Brytanii, jest również stolicą Walii, ośrodkiem administracyjnym hrabstwa Cardiff, historycznie wchodzi w skład w hrabstwa Glamorgan (Morgannwg). Jest położone nad rzeką Taff, u jej ujścia do Kanału. Cardiff powstało jako osiedle rzymskie z I-II wieku, później zostało rozbudowane przez Normanów.

Słynny symbol czerwonego smoka na fladze Walii pochodzi z legend arturiańskich, w których był symbolem celtyckiego plemienia Brytów. Barwy biało-zielone zostały wprowadzone w Walii za rządów dynastii Tudorów. W 1953 ustanowiona została oficjalnie flaga krajowa Walii podobna do obecnej (biało-zielona), lecz smok był na niej znacznie mniejszy i umieszczony na tarczy pod koroną. Obecna wersja flagi została ustanowiona w 1959 przez królową Elżbietę II.

Gospodarze czyli Walijczycy przygotowali dla wszystkich szkół partnerskich bardzo ciekawy i różnorodny pogram. Pierwszego dnia, czyli w poniedziałek 6 lutego, wszyscy uczniowie i nauczyciele spędzili na Cardiff City Stadium. Było to całodniowe wydarzenie organizowane na jednym z najlepszych stadionów lekkoatletycznych w Cardiff i „domu walijskiej piłki nożnej”. Zorganizowano powitalne spotkanie i konferencję wprowadzającą, aby rozpocząć tydzień, a następnie grupy uczniów wraz z towarzyszącymi im nauczycielami wzięły udział w serii interaktywnych warsztatów z wykorzystaniem różnych narzędzi cyfrowych, takich jak: robotyka, immersive reading, zestawy VR, a także wiele innych atrakcji dla wszystkich. Naszą grupę najbardziej ucieszyła wycieczka po terenie stadionu.

Drugiego dnia, czyli we wtorek 7 lutego, gospodarze zaproponowali nam udział w sesji muzyki cyfrowej oraz wizytę w Cardiff Metropolitan University. Rano wszyscy uczniowie wraz nauczycielami z Hiszpanii, Szwecji i Polski udali się do Chapter Arts Centre, aby wziąć udział w cyfrowej sesji muzycznej, podczas której uczniowie wzięli udział w warsztatach z wykorzystaniem programów cyfrowych do tworzenia muzyki na żywo, sesji perkusyjnej i sesji wokalnej o tematyce walijskiej. Była to prezentacja nowo uruchomionego krajowego modelu edukacji muzycznej w Walii, zleconego przez rząd walijski dla wszystkich uczniów, koncentrujących się na ewolucji edukacji muzycznej za pomocą narzędzi cyfrowych.

Podczas trzeciego dnia (środa 8 lutego) pobytu w Cardiff, uczniowie i nauczyciele z Hiszpanii, Szwecji i Polski mieli okazje poznać walijskie szkoły, ponieważ byliśmy gośćmi dwóch szkół:
Pencaerau Primary School 
Meadowlane Primary School

W czwartek 9 lutego zostało zorganizowane dla wszystkich zwiedzanie Cardiff Castle po walijsku Castell Caerdydd, gdzie zobaczyliśmy teren i mieliśmy okazję zobaczyć sale wystawowe. Cardiff Castle jest to okazały normandzki zamek i XIX-wieczna rezydencja utrzymana w stylu wiktoriańskiego neogotyku, położony jest w centrum Cardiff i zaliczany jest do największych atrakcji turystycznych Walii. Zamek w Cardiff 2 grudnia 1952 roku został wpisany na listę Zabytków Walii. Po zwiedzaniu zamku odbyła się ceremonia zamknięcia projektu w Ratuszu Miejskim, podczas której odbyła się prezentacja, podsumowująca wszystkie prace podjęte w ramach projektu. Przedstawiciele każdego z krajów partnerskich podzielili się swoimi doświadczeniami. W imieniu strony polskiej głos zabrała Pani Irena Grabarczyk jako koordynatorka z ramienia WCIES.
Ostatni dzień naszego pobytu na Wyspach Brytyjskich przeznaczony był na podróż powrotną do Warszawy.