Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie aktualności szkoły podstawowej nr 342

Aktualności

13.04.2018

Wycieczka do Centrum Pieniądza



Dn. 14.09.16 r. byliśmy na wycieczce w Centrum Pieniądza przy NBP. Wycieczka  w supernowoczesnym centrum multimedialno-wizualnym była nie tylko bardzo ciekawa, ale także bezpłatna, a znalazła ją dla nas pani Bożenka.
Na początku przywitał nas „deszcz pieniędzy” spływający z nieba. Doświadczenie było niesamowite. I choć pieniądze były wirtualne, zrobiło to nas duże wrażenie.
Po Centrum oprowadzała na  pani przewodnik, która przygotowała szereg zadań, ćwiczeń i łamigłówek do rozwiązywania w czasie zwiedzania. Dowiedzieliśmy się, że zanim wynaleziono pieniądze, płacono płacidłem. Płacidłami były m.in. muszelki, miedziane bransoletki, a nawet ziarenka kawy. Z czasem zaczęto wybijać monety. Naszą uwagę przykuła największa moneta tzw. daler pochodzący ze Szwecji , datowany na ok. XVII w. Daler wykonany był z miedzi i ważył ok. 20 kg. Wspólnie próbowaliśmy go podnieść.
I ta właśnie niewygoda związana z posługiwaniem się tak ciężkimi monetami doprowadziła do wynalezienia banknotów. Słowo banknot zostało utworzone od „bank” i not”. Każdy, kto zostawiał w banku monety dostawał potwierdzenie- karteczkę z imieniem i nazwiskiem oraz kwotą. Potwierdzenie było wydawane z banku stąd słówko BANK i miało formę notatki, a zatem NOT.
Zachwycił nas także skarbiec, do którego prowadziły ciężkie pancerne drzwi. Każdy z nas mógł osobiście dotknąć sztabki złota wartej 2 mln złotych. Podniesienie jej, nie było łatwym zadaniem, ponieważ ważyła ok. 10 kg. Mieliśmy też okazję zobaczyć milion złotych w nominałach 10-cio złotowych.
Na końcu  mogliśmy zadać pytania pierwszemu założycielowi banku dla klientów  indywidualnych Leopoldowi Kronenbergowi, który powołany do życia w formie multimedialnej  udzielał nam informacji.
Wycieczka bardzo nam się podobała poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat historii pieniądza, procesów ekonomicznych i środków płatniczych. GALERIA
Klasa 6H, Edyta Kawka i Bożena Bernacka