Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie aktualności szkoły podstawowej nr 342

Aktualności

20.05.2019

Piknik naukowy

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. W tym roku nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w Pikniku Naukowym jako wystawca. Celem tego wydarzenie było przybliżenie nauki zwiedzającym, zaś tematyką były maszyny w życiu człowieka. Uczestniczenie w niezwykłych pokazach i eksperymentach pozwalało nie tylko zrozumieć działanie otaczających nas przedmiotów ale i inspirowało do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej.

W Pikniku co roku biorą udział najważniejsze instytucje naukowe z Polski, a także wielu gości z zagranicy: uczelnie, instytuty naukowe i badawcze, muzea. Dzięki inicjatywie naszych fizyków, pana Dominika Augustyniaka i pani Marzeny Gąseckiej, nasza szkoła również miała okazję znaleźć się w tym znakomitym gronie. Pod kierunkiem naszych nauczycieli, uczniowie z klas 7 i 8 stworzyli szereg eksperymentów, których działanie z ogromnym zaangażowaniem przedstawiali zafascynowanej publiczności.

Młodsze dzieci chętnie zapoznawały się z robotami, zaprogramowanymi w Scratchu przez członków szkolnego Koła Informatycznego pod kierunkiem pani Agnieszki Gałajdy, czy też strzelały małymi pociskami z trebusza, miniatury starożytnej maszyny oblężniczej, wykonanej przez Olę Pawlak z 8s. Dorośli zwiedzający głowili się nad działaniem elektromagnesów i Nurka Kartezjusza autorstwa Oli Mierzejewskiej z 8s. Uczestnicy, z pomocą naszych niezawodnych uczniów, mogli sami stworzyć własnego ptaka równowagi, którego środek ciężkości został umieszczony na dzióbku, dzięki czemu zabawka efektywnie balansuje na palcu, albo stworzyć podnośnik hydrauliczny, ukazujący działanie Prawa Pascala. Maszyny proste, jak most zwodzony, stworzony za pomocą drukarki 3d i różne wagi, wykonane przez Wiktorię Wiater z 7d obrazowały działanie Praw Newtona, zaś Szymon Nowak z klasy 7s zapoznawał ochotników z zasadami elektrodynamiki na podstawie samodzielnie zbudowanego przełącznika elektromagnetycznego.

Składamy serdeczne podziękowania naszym młodym naukowcom, którzy przyczynili się do sukcesu szkolnego stoiska:

Radosławowi Podgórskiemu (7a), Krzysztofowi Kurowskiemu (7b), Bartłomiejowi Gorskiemu (7c), Klaudii Banaszek (7d), Dominikowi Bartoszewskiemu (7d), Michałowi Kosmal (7d), Franciszkowi Kowalskiemu (7d), Damianowi Suchcickiemu (7d), Wiktorii Wiater (7d), Wiktorowi Załęskiemu (7d), Milenie Galickiej (7f), Maciejowi Rybickiemu (7f), Maciejowi Bieleniowi (7s), Klaudii Kubec (7s), Szymonowi Nowakowi (7s), Idze Robakiewicz (7s), Gabrieli Grzymkowskiej (8c), Bartoszowi Kochańskiemu (8c), Konradowi Małkowskiemu (8e), Jackowi Mogielnickiemu (8e), Zuzannie Jakubowskiej (8s), Natalii Jedynak (8s), Karolinie Litwiniec (8s), Rafałowi Marchwackiemu (8s), Aleksandrze Mierzejewskiej (8s), Aleksandrze Pawlak (8s), Natalii Sobolewskiej (8s)

Uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem, kreatywnością i wytrwałością. Dzielnie odpowiadali na wszystkie pytania zwiedzających i prezentowali swoje prace gościom z całego świata przez wiele godzin. Po całym dniu ciężkiej pracy jednogłośnie stwierdzili, że w przyszłym roku koniecznie musimy znowu wziąć udział w Pikniku Naukowym!

Alina Polko

 

 

       Obejrzyj pozostałe zdjęcia (razem 32 obrazy )

  Poprzedni           Następny