Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie SP 342, uczeń, ósmoklasista

Informacje dla rodziców - Egzamin ósmoklasisty w 2023 roku

UWAGA !!! Sposób organizacji i przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty w 2023 roku może zostać zmodyfikowany jeżeli będzie to konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego w związku z COVID-19.

Rodzicu

Szanowni Państwo!

Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące organizacji tego egzaminu.

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się w dniach 23, 24 i 25 maja 2023 roku. Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy. Oznacza to, że każdy uczeń klasy VIII musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Egzamin odbywa się w formie pisemnej i składa się z trzech przedmiotów: języka polskiego w pierwszym dniu (trwa 120 minut), matematyki (100 minut) i języka obcego nowożytnego (90 minut).

Wyniki egzaminu są brane pod uwagę podczas rekrutacji do szkół średnich.

Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej o zasięgu ogólnopolskim albo laureatem konkursu przedmiotowego o zasięgu wojewódzkim z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty, jest zwolniony z egzaminu z danego przedmiotu. Uczeń zwolniony z egzaminu będzie miał na zaświadczeniu o wynikach egzaminu w rubryce danego przedmiotu wpisane słowo – „zwolniony” lub „zwolniona” oraz maksymalny wynik tj. 100%.

Ważne daty dotyczące egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023

· Do 28 września 2022 roku dyrektor szkoły lub upoważniony przez niego nauczyciel zapoznaje uczniów i ich rodziców z możliwymi dostosowaniami warunków i form przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty (informacje jest umieszczona na stronie internetowej szkoły).

· Do 30 września 2022r. rodzice ucznia składają pisemną deklarację dotyczącą przystąpienia do egzaminu z jednego z języków obcych nowożytnych, którego uczeń uczy się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

· Najpóźniej do 17 października 2022r. rodzice ucznia składają zaświadczenie o stanie zdrowia ucznia lub opinię poradni psychologiczno – pedagogicznej o specyficznych trudnościach w uczeniu się.

· Do 24 listopada 2022r. rodzice składają pisemne oświadczenie o korzystaniu albo niekorzystaniu ze wskazanych sposobów dostosowania warunków lub formy przeprowadzanie egzaminu do potrzeb edukacyjnych i możliwości psychofizycznych zdających.

Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niepełnosprawne czasowo na podstawie zaświadczenia lekarskiego, mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.

Do egzaminu w terminie dodatkowym (12, 13 i 14 czerwca 2023 roku) przystępuje uczeń, który nie przystąpił do egzaminu w terminie głównym z ważnych przyczyn losowych lub zdrowotnych.

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 3 lipca 2023 r. W dniu 3 lipca 2023r. zostaną udostępnione zdającym wyniki egzaminu ósmoklasisty w ZIU (SIOEO). Zdający otrzymają stosowne kody dostępu

Termin wydania uczniom zaświadczeń o szczegółowych wynikach egzaminu ósmoklasisty: 6 lipca 2023 r.

Szczegółowe informacje o zasadach przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty są dostępne na stronie internetowej CKE: https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/harmonogram-komunikaty-i-informacje