Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie SP 342

Uniwersytet dzieci

 

Fundacja Uniwersytet Dzieci jest organizacją non-profit założoną w 2007 roku w Krakowie, gdzie mieści się też główna siedziba. Od początku swojego istnienia popularyzują naukę wśród dzieci. Organizacja działa non profit w trzech obszarach: prowadzenie naukowych zajęć dla dzieci, udostępnianie bezpłatnych scenariuszy lekcji dla nauczycieli, wspieranie dyrektorów szkół poprzez innowacyjny projekt szkoleniowo-mentoringowy. Dzięki działalności fundacji rozwijane są przeróżne kompetencje uczestników programów.

Misja Fundacji:
"Rozwijamy potencjał twórczy i intelektualny dzieci, aby korzystając w pełni ze swoich talentów, wiedzy i możliwości, rozumiały otaczający je świat i potrafiły w nim działać.

Nasze cele:
- Uczymy współpracy i rozwijamy kompetencje społeczne
- Rozwijamy potrzebę uczenia się przez całe życie
- Kształtujemy umiejętność krytycznego myślenia
- Rozbudzamy w najmłodszych pasję do wiedzy
- Pokazujemy, że każdy może zostać wolontariuszem
- Angażujemy dzieci w poznawanie nauki przez doświadczenie
- Pomagamy nauczycielom uczynić ze szkoły miejsce fascynujących spotkań z nauką
- Współpracujemy z uczelniami i organizacjami edukacyjnymi na rzecz zmiany edukacji".

W tym roku szkolnym świetlica przystąpiła do trzech różnych projektów Uniwersytetu Dzieci: "PLANETA ZDROWIA – Dlaczego nasze kości są twarde?", "Superbohaterzy nauki. Dokąd może nas zaprowadzić ciekawość?".

 

Świetlica klas 1:
"PLANETA ZDROWIA – Dlaczego nasze kości są twarde?"

Celem projektu jest podróż uczniów na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień. W czasie zajęć uczniowie nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki. Dzięki prostym doświadczeniom sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie. Poprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości. W trakcie zajęć uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal. Nauczą się udzielania pierwszej pomocy. Nie zabraknie rozmów o emocjach, pomocnych w przygotowaniu uczniów do codziennych sytuacji związanych z budowaniem relacji.

Koordynatorzy projektu: Katarzyna Zawada, Aneta Mierzyńska

 

Świetlica klas 2:
"Superbohaterzy nauki. Dokąd może nas zaprowadzić ciekawość?"

W projekcie będą nam towarzyszyć wizjonerzy swoich czasów, czyli - osoby, których ciekawość zmieniła nasze myślenie o świecie.
Podczas zajęć dzieci poznają mechanizmy działania wielu zjawisk przyrodniczych, m.in.: dowiedzą się, dlaczego statek unosi się na wodzie, skąd się bierze para wodna czy jak działa fala dźwiękowa.
Dzieci będą trenować współpracę i samodzielne myślenie. Zyskają poczucie, że każdy może wpaść na świetny pomysł, a nauka to niekończąca się przygoda!
Do dzieła! Zainspirujmy dzieci do poznawania swoich możliwości i poszukiwania wiedzy!

Koordynator projektu: Izabela Strzałka