Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi Nr 342 im. Jana Marcina Szancera w Warszawie wsparcie rówieśnicze

Pilotażowy program wsparcia rówieśniczego

PILOTAŻOWY PROGRAM WSPARCIA RÓWIEŚNICZEGO opiera się na założeniu, że w wieku dojrzewania rówieśnicy wywierają na siebie nawzajem silny wpływ, a pozytywne relacje rówieśnicze mogą zostać wykorzystane w organizowaniu konstruktywnych działań pomocowych na terenie szkoły.


CELE PROGRAMU

  1. Wspieranie uczniów w pokonywaniu indywidualnych trudności edukacyjnych oraz trudności w relacjach z rówieśnikami
  2. Podwyższenie kompetencji uczniów w zakresie pomagania rówieśnikom
  3. Zmniejszenie poczucia osamotnienia w pokonywaniu trudności


WSPARCIE RÓWIEŚNICZE – DLACZEGO JEST SKUTECZNE?

  1. Dzieci i młodzież chętniej przyjmuje informacje od swoich rówieśników niż od dorosłych. Zwłaszcza wtedy, gdy wychowywali się w trudnych warunkach i często doznawali rozczarowań od dorosłych w swoim otoczeniu.
  2. Młodzi ludzie mówią szczerze, co czują lub myślą swoim rówieśnikom, niż dorosłej osobie,której oceny będą się obawiać.
  3. Często łatwiej jest zadawać pytania i dyskutować na różne tematy z rówieśnikami.
  4. Młodzi ludzie silniej identyfikują się z ludźmi w swoim wieku, a informacje uzyskiwane od rówieśników mogą się im wydawać bardziej wiarygodne.
  5. Młodzi ludzie posługują się tym samym językiem.


PO CO TWORZYĆ SYSTEM WSPARCIA RÓWIEŚNICZEGO W SZKOLE?" – KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE STOSOWANIA?
Programy rówieśnicze pozwalają na bezpośrednie zaangażowanie młodzieży w kreowaniu zdrowego stylu życia wśród ich rówieśników oraz (pośrednio) całych społeczności. Kulturowe podobieństwo liderów rówieśniczych do ich "uczniów" zapewnia, że wiadomości będą odpowiednio dobrane oraz język stosowany do ich przekazu będzie efektywny. Wiarygodność rówieśniczych liderów. Liderzy rówieśniczy mogą – efektywniej niż dorośli – dotrzeć z celami realizowanych programów do młodzieży z grup wysokiego ryzyka. Program profilaktyczny oparty o pomysły i pracę edukatorów rówieśniczych jest ekonomiczny. Liderzy rówieśniczy docierają do bezpośredniej grupy docelowej. Młodzież uczestnicząc w projektowaniu i realizacji przedsięwzięć, nie tylko profilaktycznych, czerpie długoterminowe korzyści dla własnego rozwoju.


KIM JEST LIDER MŁODZIEŻOWY? – osobowość i umiejętności:
Osobowość – jest otwarty na problem, szczery, zmotywowany, empatyczny, budzi zaufanie, dotrzymuje tajemnicy, tolerancyjny, uczciwy, wiarygodny.
Umiejętności – umie słuchać, nie ocenia, animuje, organizuje, jest asertywny, konsekwentny, cierpliwy, pomocny, dostępny.
Kodeks lidera:
sprzyja zaufaniu, otwartości, bezpieczeństwu i empatii, akceptuje ludzi takim, jakimi są, słucha, precyzuje, pomaga dostrzegać alternatywne rozwiązania, daje wsparcie i zachęca do podejmowania pozytywnych działań, w sposób uczciwy dowartościowuje ludzi, akceptuje, że nie każdy problem można rozwiązać i że nie wszyscy ludzie chcą pomocy, pracuje z dziećmi, które doświadczają problemów rozwojowych związanych z dojrzewaniem, dysfunkcjami, niepełnosprawnościami, rozmawia o trudnościach uczniów z dorosłymi profesjonalistami.


OPIS PROGRAMU
Program polega na organizowaniu grupy szkolnych liderów/ pomocników, którzy pomagają rówieśnikom w różnych obszarach ich funkcjonowania. Na początku semestru przeprowadzona zostanie rekrutacja do grupy, na którą składa się ok. 20 osób spośród uczniów klas 4-6.

Rekrutacja odbywać się będzie w taki sposób, że uczniowie w każdej klasie wskazują na tych uczniów spośród siebie, którzy ich zdaniem są godni zaufania i do których zwróciliby się po pomoc. Praca lidera polegać będzie na wspieraniu kolegów/koleżanek w pokonywaniu trudności w relacjach z rówieśnikami, promowaniu pozytywnych wzorców zachowań podczas zajęć grupowych.

W wyznaczonym terminie (po feriach) odbędzie się spotkanie z grupą wybranych i chętnych do współpracy uczniów. Podczas spotkania liderzy dostaną informacje dotyczące ich pracy, sposobów pomagania, zostaną zaplanowane działania do realizacji.


W kolejnych latach planowana jest organizacja 4 sekcji:

  1. Edukacyjna- (pomoc w nauce) – uczniowie klas starszych pomagają młodszym kolegom w zrozumieniu materiału szkolnego w systemie: jeden uczeń wspierający pomaga uczniowi potrzebującemu w nauce jednego przedmiotu przez jedną godzinę w tygodniu w ciągu  I semestru.
  2. Socjoterapeutyczna – (pomoc w zajęciach o charakterze socjoterapeutycznym)- promowaniu pozytywnych wzorców zachowań, wspieranie kolegów w pokonywaniu trudności w relacjach z innymi.
  3. Profilaktyczna (pomoc w akcjach profilaktycznych) – promowaniu zdrowego stylu życia, przeciwdziałanie uzależnieniom podczas akcji profilaktycznych (ulotki, plakaty itp.).
  4. Mediacyjna (pomoc w mediacjach) – rozwiązywaniu konfliktów rówieśniczych, w sytuacjach problemowych (mediacje).


SPODZIEWANE EFEKTY (PO WDROŻENIU 4 SEKCJI)
1. Poprawa wyników w nauce u uczniów z trudnościami edukacyjnymi.
2. Rozwijanie poczucia wzajemnej odpowiedzialności wśród uczniów.
3. Poczucie uczestnictwa w konstruktywnych formach pomocy i zaspokajaniu realnych potrzeb
4. Tworzenie pozytywnego klimatu w szkole.
5. Wyposażenie młodzieży w wiedzę i umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości.


OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA REALIZACJĘ PROGRAMU:
Pedagog szkolny – Jolanta Sarniak
Psycholog szkolny – Marta Korzeniewska Recław