08.05.2022

Gry cyfrowe

Wielu z nas lubi planszówki jednak obecnie większą popularnością cieszą się gry komputerowe i komórkowe. Czy mają one jakieś korzyści poza chwilowym zapewnieniem rozrywki? Odpowiedzialne korzystanie z gier może przynieść pozytywne efekty. Jest wiele aplikacji edukacyjnych, które w formie gamifikacji pomagają utrwalić czy wręcz zapoznać się z jakimś obszarem wiedzy.
Z drugiej strony nadużywanie gier stanowi realny problem dla dzieci i młodzieży i może prowadzić do licznych negatywnych konsekwencji. WHO - Światowa Organizacja Zdrowia zaklasyfikowała zaburzenia związane z graniem w gry komputerowe jako uzależnienie. Czy czas spędzany na nich przed ekranem powinniśmy ograniczać?

Ten problemem wciąż jest obserwowany i badany. Wiele już jednak udało się zauważyć. Zachęcamy do zapoznania się z projektem pod honorowym patronatem Ministra Edukacji i Nauki - projekt badawczo-edukacyjny "Granie na Ekranie". Realizowany przez fundację LOTTO im. Haliny Konopnickiej oraz "Dbam o Mój z@sięg" projekt był prowadzony od 2019 do 2020 roku. Wyniki tego badania pt. “Granie na ekranie. Młodzież w świecie gier cyfrowych” dostępna jest za darmo do pobrania. Więcej informacji o projekcie i materiały znajdują się na stronie głównej organizatora - www.granienaekranie.pl.

Poniżej prezentujemy infografiki dotyczące tego zagadnienia przygotowane przez fundację Dbam o zasięg.

Granie-na-ekranie_infografika-01-scaled.jpg
Granie-na-ekranie-infografiki-1-scaled.jpg
Granie-na-ekranie-infografiki2-scaled.jpg
negatywy_poziom-scaled.jpg
Pozytywy_poziom-scaled.jpg

Pozostałe materiały (razem 5 obrazy )

Jakie Państwo znajdują pozytywne strony gier komputerowych?