15.04.2013

Zajęcia wychowawcze w VId

Czy godzina wychowawcza musi być nudna?

Na to pytanie próbowała odpowiedzieć klasa VI d uczestnicząc w zajęciach wychowawczych, ph. Ja, ty, my... Celem lekcji była integracja zespołu klasowego, tworzenie pozytywnych kontaktów społecznych w grupie, kształtowanie umiejętności budowania poczucia własnej wartości oraz poprawienie relacji między uczniami, poprzez„wdrażanie" zachowań społecznie akceptowanych. Młodzi ludzie w formie zabaw integracyjnych, uczyli się okazywać sobie sympatię, wsparcie i zrozumienie. „Trenowali" empatyczne umiejętności, śledzili zmiany w zachowaniu kolegów. Obdarowywali się fikcyjnymi prezentami, dostosowanymi do potrzeb, oczekiwań obdarowywanych. Pokonywali swoją nieśmiałość, otrzymując wsparcie od grupy. Mam nadzieję, że tego typu zajęcia przyczynią się do lepszego zrozumienia ludzkich zachowań i możliwie bezstresowej zmiany szkoły, która przed tegorocznymi absolwentami...
Renata Wasilewska